29 August 2012

Svet po meri levorukih


          Ovaj naslov implicira da svet do sada nije poštovao potrebe levorukih osoba. A njih je danas, kako pokazuju istraživanja, oko 15 – 20% ukupne populacije .

          Sa levorukošću se rađamo. Zbog različitih kulturoloških pristupa levorukosti, prisutne su uglavnom negativne istorijske konotacije. U mnogim kulturama levoruki su bili tretirani sa sumnjom ili su čak proglašavani društveno nepotrebnim, te su forsirani da pređu u desnoruke ( prilikom jela ili pisanja ). Zato nije iznenađenje, nakon tih okrutnih vežbi da, radeći neki posao, izgledaju trapavo i nesposobno, jer oni to rade uz pomoć svoje slabije ruke, te pri tome smanjuju samopouzdanje, ili čak doživljavaju stres. Mi smo danas svesni koliko je takav odnos narušavajući po strukturu ličnosti levorukog i zahvalni smo zbog njegovog izbacivanja u najvećem broju civilizovanih kultura.

          Ako bismo želeli da saznamo kako se osećaju levoruki kada su prinuđeni da se služe priborom desnorukih, dovoljno je da pokušamo makazama za desnoruke da sečemo levom rukom. Ili da zarežemo olovku levom rukom ( koristeći rezač za desnoruke ), ili da otvorimo flašu levom rukom. Naš prvi komentar će biti: „ kako sam nespretan, pa ovo je sve naopako“. Da, upravo se tako i osećaju levoruki kada su primorani da koriste pribor za desnoruke. I to je put ka smanjenju samopouzdanja, jer će levoruki utrošiti mnogo energije kako bi savladao sve te prepreke.

          Kako bi se levorukima u ovoj civilizaciji stvorenoj za desnoruke omogućilo ispoljavanje  njihovih punih sposobnosti, potrebno je omogućiti im funkcionisanje i služenje alatima i priborom dizajniranim za njihove potrebe. Stoga je  važno  već od ranog detinjstva detetu pružiti priliku da koristi pribor svojom levom rukom. Ali ne bilo koji pribor, već pribor dizajniran za levoruke. Samo tako će levoruka deca, a i odrasle osobe biti u mogućnosti da promovišu svoje talente, a njih je mnogo.

          ZAŠTO JE PRIBOR ZA PISANJE VAŽAN?

          Postoje neke otežavajuće okolnosti za levoruke prilikom pisanja:

1.    u velikom broju slučajeva, u učionici svetlo dolazi sa leve strane, što odgovara desnorukima, jer osvetljava polje rada, ali levoruki svojom vodećom rukom zaklanjaju radno polje
2.    dok pišu, desnoruki vuku olovkom po papiru, a levoruki guraju ( što, sa neadekvatnim priborom, ima za posledicu povišeni pritisak i ukopavanje po papiru )
3.    desnoruki dok pišu, oslobađaju napisano polje, a levoruki ga zaklanjaju
4.    ukoliko sede sa desne strane u klupi, izbegavajući sudaranje sa desnorukim sa svoje leve strane, levoruki deformišu poziciju prilikom pisanja, te često vidimo pisanje „odozgo“
5.    prilikom pisanja levorukih i guranja olovke, često im prsti klize niz glatku površinu olovke, te nepotrebno gube vreme nameštajući olovku u pravi položaj
6.    korišćenje naliv pera je izuzetno težak zadatak za levoruke, jer je ono dizajnirano da ispušta mastilo ukoliko se povlači po papiru, a levoruki ne povlače nego guraju i tu nastaju njihove muke
7.    rezanje olovke rezačem za desnoruke je njima neprirodan pokret
8.    vučenje linije uz pomoć lenjira je veoma komplikovana radnja
9.    sečenje makazama za desnoruke od levorukih pravi neprecizne i nespretne osobe, a oni, zapravo samo nemaju  PRAVI PRIBOR.

          Sve ovo i još mnogo drugih elemenata su dovoljan razlog za dizajniranje i korišćenje pravog pribora namenjenog  levorukim osobama, jer su im samo tako omogućeni podjednaki uslovi za ispoljavanje talenata, ali i sprečavanje nepotrebnog investiranja energije u adaptaciju na pribor za desnoruke. Divno je što danas postoji široka lepeza alatki i pribora za levoruke, počev od pribora za decu koja tek hvataju olovku u ruke, pa do pribora za odrasle.

No comments:

Post a Comment